ظهور تکنولوژی های جدید و صنعت آسانسور

دانش تکنولوژی دائم در حال تغییر و دگرگونی می باشد و هر روز خبری از نوآوری جدیدی در صنعت آسانسور شنیده می شود :

01برای نصب آسانسور دیگر نیازی به موتورخانه نیست 

02گیربکس از مجموعه سیستم محرک آسانسور حذف شد و سیم بگسل دیگر در آسانسور استفاده نمی شود 

به چند نمونه از نوآوری ها در صنعت آسانسور اشاره میکنیم :

Machine Room Less Elevator

این آسانسور جایگزین مناسبی برای آسانسورهای قدیمی و سنتی، این آسانسورهای تازه وارد خیلی جالب و جذاب که  به نام  Machine Room Less  و یا به اختصار MRL uv معروف است . 

آسانسور بدون موتورخانه یا همان ( ام - آر - ال ) از موتوری بسیار کوچک اما قدرتمند استفاده می کند، این موتور کم حجم و سبک آسانسور به داخل چاه آسانسور منتقل شده و با یک شاسی مختصر در بالاترین نقطه چاه بر روی ریلهای آسانسور مستقر می شود و حد اقل فضای ممکنه را اشغال می کند ، 

این آسانسورهای جدید دارای مزایای بیشماری که به قسمتی از آنها اشاره می شود: 

01عدم نیاز به موتورخانه 

02فراینده نصب سریع آسانسور 

03 سازگاری با محیط زیست 

04کم حجم بودن قطعات و لوازم 

05کاهش هزینه های ساخت و ساز ساختمان 

06 انجام سرویس راحت 

07دسترسی آسان نصاب به همه تجهیزات 

08حذف سیستم ترمز لنتی 

یکی دیگر از نوآوری های صنعت آسانسور ، ظهور آسانسور مغناطیسی می باشد . در این آسانسور با حذف کامل موتور آسانسور های سنتی پدیده ای جدید در حال شکل گیری است. 

اخیرا به صورت نمایشی آسانسور های کابین استوانه ای مدور در چاهی با دیواره های پلاستیکی شفاف طراحی شده که در داخل این استوانه شیشه ای شکل ، پمپ خلاء با جابجایی هوا نقش موتور محرک آسانسور را اجراء می کند ، در این آسانسور وکیوم دیگر از سیم بگسل ، چرخ و دنده و فلکه و پولی و موتور کیربکس خبری نیست ، فشار هوا با جابجایی هوا همه کارهای را انجام می دهد . در آسانسور وکیوم هیچوقت شاهد خرابی اجراء و قطعات آسانسور نخواهیم بود، و حتی در زمانی که برق قطع شود، آسانسور وکیوم به آرامی به سمت پائین حرکت کرده و در پائین ترین نقطه بر سطح زمین و بروی تشک بادی فرو می نشیند.

قسمتی از  مطالب فوق از نوشته های  استاد عزیز آقای مهندس امین طبسی نقل شده . 

/ 1 نظر / 26 بازدید
شيدا

سلام از وبلاگت خيلي خوشم اومد به منم سر بزن و آدرس وبلاگتو واسم بزار تا بتونم هر روز من و بقيه بازديد کنندگان بهت سر بزنيم محلي که وبلاگتو ثبت ميکني بزرگترين دايرکتوري وبلاگ نويسان ايران است و فوق العاده پر بازديد.حتما بيا و لينکتو ثبت کن .مرسي.